Son Haberler
Anasayfa / B2-C1 / Almanca’nın dünyadaki önemi

Almanca’nın dünyadaki önemi

Neden Almanca öğrenmeli?

Genel bir bakış;

Alman dilini öğrenmek için bir çok sebep var:

  • Almanca, 125 milyon kişinin anadili ve ikinci dili olarak, dünya çapında en önemli dillerden biri. Avrupa’da 101 milyon kişinin anadili Almanca, AB kuruluşlarında İngilizceden sonra Fransızca ile birlikte kullanılan en önemli „çalışma dilidir“.
  • Almanya Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır. Türkiye’de 1.000’den fazla Alman şirketi bulunmaktadır ve her yıl 3 milyonu aşkın Alman turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir.Almanca bilgisi iş piyasasında büyük avantaj sağlamaktadır.
  • Almanya, yüksek öğrenim açısından cazip bir ülkedir. Almanca dil bilgisi yüksek öğrenim imkanlarının tüm yelpazesinden yararlanmayı mümkün kılmaktadır.
  • Almanya ile Türkiye arasında Almanya’da yaşayan Türk göçmenler ve Türkiye’ye yerleşen Almanlar sebebiyle çok sayıda özel bağlar bulunmaktadır. Almanca bilgisi, birarada yaşamayı kolaylaştırmaktadır.
  • Yabancı dil bilgisi kültürel, fikirsel ve mesleki ufku genişletir ve farklı kültürlere karşı hoşgörüyü arttırır. Çok dillilik sadece Avrupa Birliği’nin genişlemesi açısından değil, her anlamda bir avantaj sağlamaktadır.

 

Almanca ve Almanya hakkında diğer önemli bilgiler;

Almanca’nın dünyadaki önemi;

Türkiye’nin Alman’ya ile uzun yıllara dayanan ticari ve sosyal  ilişkileri  mevcuttur. Dünyada  yaklaşık    120 milyon   insan (  Almanya , Avusturya , Lüxenburg,  İsviçre   , Lichtenstein , Belçika’nın bazı yerleri , Kuzey İtalya  ve Doğu Fransa  ) Almanca konuşmaktadır.   Almanca ekonomisi güçlü ülkeler tarafından konuşulan bir dildir . Özellikle  beşeri  bilimlerde Almanca’nın önemi   büyüktür.Orta ve Doğru Avrupa ekonomisinde ise   kilit dil Almanca’dır.

Turizm alanında Almanca olmazsa olmaz dillerden biridir. Ülkemize her yıl en çok turist Almanya’dan gelmektedir.  Özellikle   Antalya , Akdeniz ve Antakya bölgelerinde çalışmak isteyenlerin Almanca  bilmesi  işverenler tarafından istenmektedir.

Günümüzde Almanca’nın öneminden bahsetmeden önce Almanca’ bilim ,sanat,siyaset ekonomi  , medya  ve internetteki önemine bakmamız gerekmektedir. Almanca’ nın  konuşulduğu veya  yabancı dil olarak okutulduğu ülkelerin ekonomik gücü, teknolojik gelişmelerdeki , eğitim ve  turizm alanındaki rolü  Almanca bilinmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Almanca  yedi ülkede resmi dil olarak konuşulmaktadır.

Almanya ( 82 milyon kişi ),

Avusturya, Lichtenstein, İsviçre ( 4 resmi dil )

Lüxenburg ( 3 resmi dil )

Belçika ( doğusundaki küçük bölgeler )

İtalya  ( Güney Tirol  ve Bolzano )

Bunun dışında Almanca ekonomisi güçlü olan birçok ülkede birinci ve ikinci yabancı dil olarak okutulmaktadır.  

Almanca yaklasik 120  ülkede devlet veya özel okullarda  okutululmaktadır.   Dünya’da  yaklaşık  123 Alman okulu var ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bir çok ülke de Almanca Öğretmenliği ve Alman Dili ve Edebiyatı  Bölümü    sayısı  sürekli artış göstermektedir.

Almancanın diller üzerindeki ekonomik güçten bahsetmiştik bunu tekrar vurgulamak isterim. Dünyada konuşulan dillere baktığımızda ülkelerin ekonomik güçler ile dünyadaki konuşma dağılımı birbirine orantılıdır. Bir ülke ekonomik olarak ne kadar güçlü ise o kadar yaygın konuşulmakta ve öğretilmektedir. Yurt dışında bulunan  Alman şirketler ve Alman şirketler ile iş yaban yabancı şirketler Almanca konuşulmasına çok dikkat ediyor. Çalışanlarda İngilizce bilmelerine  rağmen  yanında Almanca bilgisi de isteniyor veya çalışma esnasında öğretiliyor.

alıntıdır: http://almancaci.net/almancanin-dunyadaki-onemi/

http://www.izmir.diplo.de/Vertretung/izmir/tr/06-Kultur/04__Weshalb__Deutsch__lernen/Weshalb__Deutsch__lernen.html

Hakkında Emre SARI

Cevapla