Son Haberler
Anasayfa / Aile Birleşimi Sınavı / Aile Birleşimi Sınavı Nedir ?

Aile Birleşimi Sınavı Nedir ?

1-300x296

Aile Birleşimi Sınavı Nedir ?

Almanya tarafından alınan bir karar gereği, Almanya’da bulunan eşinin yanına yerleşmek için vize başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarından temel düzeyde Almanca bilgisi istenmektedir. Konuya ilişkin İstanbul Alman Başkonsolosluğunun resmi web sitesinde şu bilgiler verilmiştir:

“İkamet yasası ile ilgili yapılan köklü reformlar, Almanya`daki eşinin yanına yerleşmek isteyen yabancılara henüz vize talebinde bulunurken kendi ülkesinde basit düzeyde Almanca bilgisine sahip olduğunu kanıtlama zorunluluğu getirmektedir. Bu düzenlemeyle, Almanya`ya gelecek olan bu kişilerin en azından basit bir şekilde de olsa Almanca dilinde iletişim kurarak toplumsal hayata katılmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu yöntemle sonradan aile birleşimi yapan eşlere entegrasyon kurslarının başlangıç döneminde ve böylece Alman toplumuna uyum sağlamalarında kolaylık sağlanmış olacak ve Almanya`daki yaşamlarına daha iyi şartlarla başlama imkanı verilmiş olacaktır.”

Bu bağlamda Almanca A1-“START DEUTSCH 1”, Avrupa Birliği Eğitim Konseyi’nin Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesinde belirlemiş olduğu standart seviye sisteminin birinci basamağıdır. Almanya Konsolosluğu Almanca A1 Sertifikası olmadan Almanya’ya yerleşim vizesi vermemektedir. Federal Almanya Cumhuriyeti İkamet Yasası doğrultusunda Ağustos 2007’de yürürlüğe giren Göçmenler yasasına göre;  Almanya’da ikamet eden Türk ya da Alman vatandaşı ile evlenip Almanya’ya göç etmek isteyen eşler, ikamet vizesi başvurusunda bulunurken Almanca A1 düzeyinde bilgisi olduğunu belgelemek zorundadırlar!  Aile birleşimiyle Almanya’ya gidecek kişilerin bu yasayla basit bir şekilde de olsa kendilerini ifade edebilmeleri ve yaşadıkları ortama uyum sağlamaları amaçlanmaktadır. Almanca A1 dil zorunluluğu 2011 yılının Temmuz ayında Avusturya için de çıkmıştı, fakat daha sonra 2012 yılının Haziran ayında tekrar zorunlu olmaktan çıkarılmıştır. Fakat halen Avusturya Konsolosluğu bazı vatandaşlarımızdan vizeye başvurduğunda Almanca A1 sertifikasını istemektedir. Almanca A1 Sınavı, yerleşim vizesi başvurusunda istenilen Almanca A1 düzeyinde okuma-yazma-dinleme ve konuşma becerilerini ve dil bilgilerini gösterir belgenin düzenlendiği bir sınavdır.Sınav için Alman Göthe Enstitüsüne baş vurulması ve randevu alınması gerekmektedir.

Almanca A1 Sınavı, 4 bölümden oluşur  okuma-yazma-dinleme ve konuşma becerilerini ve dil bilgilerini gösterir belgenin düzenlendiği bir sınavdır. Almanca A1 sınavından geçmek için 100 üzerinden 60 almak gerekir. 

Sınav, dört dil yetisini ölçecek şekilde dört bölümden oluşmaktadır;

1.Dinlediğini anlama (Hören):

15 soruyu kapsayan bu bölümde; günlük yaşamdaki konuşmalar, özel telefon mesajları ya da hoparlörle kamuya yapılan duyuruları dinlenir ve bunlarla ilgili olarak, gerçeğe yakın soruları cevaplandırılır.
Katılımcı her soru için farklı bir diyalog dinler ve şıklar arasından doğru seçeneği işaretlemesi gerekir. Toplam puan değeri 24.90‘dır.

 2.Okuduğunu anlama (Lesen):

Mail, mektup, gazete veya mail ilanları, gidiş-geliş tarifeleri, afiş, kısa notlar, küçük ilanlar, bilgilendirme levhaları ya da duyurular gibi kısa metinler okunur, bunlarla ilgili 15 soru cevaplandırılır. Toplam puan değeri 24.90‘dır.

 3.Yazma (Schreiben):

İki aşamadır.
a) Form Doldurma:

Herhangi bir durumu anlatan bir metin verilir ve metne bağlı kalarak formdaki beş eksik bilgi doldurulmalıdır.

b) Mektup Yazma:

İçeriği ana hatlarıyla verilir ve 30 kelimenin altında olmaması kaydıyla yaşamdan olağan bir duruma ilişkin kısa kişisel bir metin yazılır. Toplam puan değeri 24.90‘dır.
Yukarda açıklanan 3 bölüm yazılı grup sınavıdır ve 65 dakika sürer.

4.Konuşma (Sprechen): 

İki aşamadır.
a) Kendini Tanıtma:

sınava katılan kişi kendisi hakkında bilgiler verir ve sınav gözcüsü tarafından katılımcının kendisi hakkında sorulan 2 veya 3 soruyu da cevaplandırmalıdır.

b) Kart Çekme:

Gruptaki katılımcılara sırayla olmak üzere toplam 4 kart çektirilir. Kişinin kartta bulunan kelimeye göre soru sorabilme ve diğerleri tarafından sorulan soruya cevap verebilme yetisi ölçülür. Bu bölüm, 3-4 kişiden oluşan sözlü grup sınavıdır. Süre 15 dakikadır.

Cevapla